Pliki do pobrania

Informacja

Instalacja kliencka zakończona jest gniazdkiem abonenckim posiadającym złącze do podłączenia krótkiego kabla światłowodowego do routera. Światło laserowe używane w sieciach komputerowych jest niewidzialne dla oka ludzkiego. Nie widzimy wiązki laserowej, mimo że jest nadawana! Zabrania się spoglądania w końcówkę kabla ze światłem lasera, w gniazdku abonenckim i modemie oraz ZABRONIONE JEST spoglądanie w wymienione miejsca przy użyciu przyrządów optycznych, w szczególności: lupy, lornetki, teleskopu itp. Nie zastosowanie się do powyższych zasad grozi trwałym uszkodzeniem wzroku. Prosimy samodzielnie nie otwierać puszki klienckiej, gdyż nieosłonięte włókno światłowodu jest bardzo delikatne i można łatwo go uszkodzić. Jeśli zajdzie potrzeba chwilowego rozłączenia kabla światłowodowego prosimy nie zabrudzić końcówki lub gniazda w routerze. Zabrania się odłączania kabla światłowodowego od routera na dłuższy czas.

Zagrożenia w Internecie

Przedstawiamy najczęściej występujące zagrożenia w Internecie, a także konsekwencje, na jakie te niebezpieczeństwa mogą narażać. Warto być świadomym ich istnienia oraz poznać najważniejsze zasady pozwalające się przed nimi ustrzec. Dlaczego należy zwracać uwagę na niebezpieczeństwa w Internecie? Internet to bez wątpienia jeden z najwspanialszych wynalazków w historii ludzkości. Zapewnia natychmiastowy i praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, pozwala kontaktować się ze znajomymi z całego świata oraz dostarcza wielu możliwości rozrywki. Niestety, wraz z jego rozwojem pojawiły się różnego typu zagrożenia. W sieci są obecni liczni cyberprzestępcy, którzy działają na szkodę użytkowników, np. wyłudzają dane osobowe i pieniądze z kont bankowych, wykradają prywatne pliki, blokują dostęp do komputera oraz przejmują nad nim kontrolę. Na spore niebezpieczeństwo są narażone zwłaszcza dzieci, które mogą mieć kontakt z nieodpowiednimi dla nich treściami. Jakie są zagrożenia w Internecie? Poznaj 10 niebezpieczeństw

Wymieniamy i krótko opisujemy powszechnie występujące zagrożenia w sieci. Na większość z nich jest narażony każdy użytkownik Internetu, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek czy biegłość w obsłudze komputera.

1. Złośliwe oprogramowanie Hakerzy są w stanie wyrządzić sporo szkód, jeżeli posłużą się Malware, czyli złośliwym oprogramowaniem. Należą do niego różnego rodzaju wirusy, m.in. robaki komputerowe – programy, które posiadają zdolność do replikowania się i rozprzestrzeniania w samoistny sposób. W efekcie powodują szybkie wyczerpywanie zasobów zainfekowanego komputera, Adware – złośliwy wirus, który wyświetla w przeglądarce i na pulpicie niechciane komunikaty reklamowe, np. w postaci bannerów, okien pop-up czy pasków narzędzi. Po kliknięciu w nie użytkownik jest przekierowywany na reklamowaną stronę internetową. Takie programy zwykle nie są szkodliwe, jednak mocno utrudniają korzystanie z komputera, spyware – oprogramowanie szpiegujące, które monitoruje aktywność użytkownika – np. przeglądane strony czy uruchamiane programy. Rodzajem spyware jest Keylogger , czyli program rejestrujący naciśnięcia klawiszy na klawiaturze czy wykonujący zrzuty ekranu, ransomware – rodzaj Malware posiadający zdolność blokowania dostępu do komputera. Aby zdjąć blokadę, ofiara jest nakłaniana do wpłacenia okupu na podany numer konta bankowego. Cyberprzestępcy w celu zainstalowania szkodliwego oprogramowania zwykle wykorzystują luki w systemie operacyjnym komputera. Można również nieświadomie doprowadzić do infekcji, np. pobierając z Internetu zarażony plik czy wchodząc na zainfekowaną stronę. Malware często udaje legalne i przydatne programy, które okazują się Trojanem. Wykrycie złośliwego programu staje się wyjątkowo trudne, jeżeli jest on instalowany razem z Rootkitem , czyli szkodliwym kodem, ukrywającym niebezpieczne procesy w systemie. Hakerzy są również w stanie całkowicie przejąć kontrolę nad komputerem, na co pozwala im Exploit – program umożliwiający przejęcie uprawnień administratora, np. w celu kradzieży lub usunięcia plików.

2. SPAM. Kolejny rodzaj zagrożenia w sieci to niechciane wiadomości, zwykle o charakterze reklamowym. Są wysyłane w sposób masowy do wielu użytkowników. Reklamy zachęcają do kliknięcia w link, pobrania pliku czy podjęcia określonej aktywności – np. zakupu czy skorzystania z usługi. Do rozsyłania SPAM-u najczęściej służy poczta elektroniczna oraz komunikatory internetowe.

3. Phishing. Poważnym typem zagrożenia w Internecie jest phishing, czyli stosowane przez cyberprzestępców techniki wprowadzające użytkownika w błąd z zamiarem odniesienia określonych korzyści. Cyberprzestępcy podszywają się pod znane firmy i instytucje, np. pocztę, kuriera, policję, sąd, kancelarię prawniczą, bank, urząd skarbowy, ZUS, dostawcę energii elektrycznej czy operatora telefonicznego. Próbują wpłynąć na emocje swoich ofiar, zwykle wywołując u nich lęk czy wywierając poczucie presji czasu. Celem akcji phishingowych jest najczęściej przejęcie dostępu do konta bankowego lub wyłudzenie prywatnych danych.

4. Łamanie zbyt prostych haseł Hakerzy są w stanie w łatwy sposób przejąć dostęp do konta w banku, poczty elektronicznej, sklepu internetowego czy innych serwisów internetowych. Najszybciej będą w stanie złamać proste i powszechnie używane hasła, np. składające się wyłącznie z imion czy następujących po sobie liczb.

5. Nieodpowiednie treści dla nieletnich Szczególnie narażone na zagrożenia w Internecie są dzieci, które mogą trafić na nieodpowiednie dla nich treści, np. pornografię, materiały promujące przemoc czy nielegalne i przestępcze działania.

6. Przyjmowanie fałszywej tożsamości W sieci działa wiele przestępców, którzy przyjmują fałszywą tożsamość, np. oszuści matrymonialni. Najczęściej można się na nich natknąć w serwisach społecznościowych oraz na czatach internetowych.

7. Internetowy hejt i fake newsy Poczucie anonimowości skłania wielu użytkowników do zamieszczania w Internecie opinii, których nie byliby w stanie wypowiedzieć w realnym świecie. W sieci można więc znaleźć wiele wypowiedzi określanych jako mowa nienawiści. Są to komunikaty pełne agresji, wulgaryzmów, ostrej krytyki i obraźliwych uwag. Hejt może mieć związek z dyskryminacją, np. ze względu na płeć, rasę, religię, światopogląd czy orientację seksualną. W sieci nie zawsze są publikowane prawdziwe i wiarygodne treści. Często można trafić na newsy zamieszczane dla żartu czy z zamiarem celowego wprowadzenia użytkowników w błąd. Na podstawie fake newsów spora część z nich podejmuje szkodliwe dla siebie działania.

8. Siecioholizm Spore zagrożenie wiąże się również z ryzykiem popadnięcia w siecioholizm. Zjawisko to polega na korzystaniu z Internetu w dysfunkcyjny sposób. Osoba dotknięta tym problemem odczuwa wewnętrzny przymus bycia online i nie kontroluje czasu spędzanego w sieci. Często zaniedbuje inne aspekty życia, np. obowiązki zawodowe, szkolne czy domowe, a także znacząco ogranicza kontakty z innymi ludźmi w realnym świecie.

9. Upublicznianie prywatnych zdjęć, nagrań i wiadomości Korzystając w nierozważny sposób z Internetu, można również narazić się na utratę dobrego wizerunku. Istnieje niebezpieczeństwo, że zamieszczane w sieci prywatne fotografie czy nagrania wideo zostaną upublicznione bez zgody ich właściciela.

10. Fałszywe sklepy internetowe Spora część użytkowników Internetu dokonuje zakupów w sklepach online oraz serwisach aukcyjnych. Jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające zaoszczędzić czas. W sieci działa jednak wielu oszustów, którzy zakładają fałszywe sklepy oraz zamieszczają oferty wprowadzające w błąd. Klient będący ich ofiarą po wniesieniu zapłaty nie otrzymuje zamówionego towaru.

Jak ustrzec się przed zagrożeniami w Internecie?

Skoro już wiemy, jakie są najczęstsze niebezpieczeństwa w Internecie, warto również poznać sposoby zapobiegania im. Przede wszystkim należy: zachować czujność – podczas korzystania z sieci nie klikać w linki od nieznanych nadawców i wyskakujące reklamy ani nie pobierać załączników z przesyłanych przez nich wiadomości, chronić komputer za pomocą programu antywirusowego – koniecznie z funkcją ochrony sieciowej w czasie rzeczywistym, która obejmuje również kontrolę rodzicielską, filtr antyspamowy do poczty oraz zaporę ogniową, pamiętać o regularnych aktualizacjach – zarówno systemu operacyjnego, antywirusa, przeglądarki, jak i innych aplikacji, tworzyć trudne do rozszyfrowania hasła – składające się z wielu liter, cyfr oraz znaków specjalnych, pobierać pliki z wiarygodnych źródeł – legalnie działających serwisów i cieszących się dobrą opinią wielu użytkowników. Co z internetowymi zagrożeniami dla firm? Cyberataki na pojedynczych użytkowników to nie wszystko – z podobnymi niebezpieczeństwami muszą się mierzyć firmy, i to zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. O jakich atakach. mowa? Ataki typu DDoS – polegają na przesłaniu do serwera olbrzymiej liczby zapytań, co powoduje blokadę danego podmiotu lub systemu firmy. Phishing – przypadku firm może być szczególnie niebezpieczny, ponieważ ofiarami stają się osoby na wysokich stanowiskach, które mają dostęp do wielu ważnych i wrażliwych danych. Ataki na webaplikacje – dotyczą szczególnie sklepów internetowych. Cyberprzestępcy mogą zarówno próbować pozyskać dane z firmy, jak i zainfekować system np. oprogramowaniem Malware.

Kontakt

oferty i serwis

+48 607 823 793

płatności i faktury

+48 721 034 590

kontakt e-mail

poczta@compasco.pl